Sposoby nauczania języka angielskiego w domu dla rodziców

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

udostępnij!

Nauka języka obcego w domu jest równie ważna jak zajęcia w żłobku czy w przedszkolu. Codzienne utrwalanie oraz przyswajanie nowych słówek jest dobrym przygotowaniem dla dziecka do dalszej edukacji. W domowym nauczaniu ważna jest przede wszystkim konsekwencja, ale też różnorodność aktywności. Dzięki temu dziecko chętnie będzie uczestniczyło w nauce, a posługiwanie się językiem obcym wejdzie mu w nawyk. 

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które są świetnym sposobem na oswajanie maluszka z językiem i utrwalanie poznanych już słówek.

1. Piosenki po angielsku

Słuchanie i powtarzanie piosenek jest jedną z najefektywniejszych metod nauki języka obcego. Dzięki prostym słowom i chwytliwym melodiom dzieci chętnie angażują się w zabawy z wykorzystaniem piosenek. Po osłuchaniu się z takimi piosenkami łatwiej jest im ćwiczyć wymowę wyrazów oraz śmiało wypowiadać słowa na zajęciach języka angielskiego. Więcej informacji na temat tego sposobu znajdziecie na naszym blogu: (link do artykułu o piosenkach) Opiekun lub Nauczyciel prowadzący zajęcia w żłobku lub przedszkolu na pewno chętnie podpowie na jakie słowa warto zwrócić uwagę i jakie piosenki będą najlepsze.

children-listening-to-music-with-headphones

2. Bajki po angielsku

Dzieci chętnie oglądają kreskówki. Zamiast włączać bajkę polską lub z polskim dubbingiem oglądajcie bajki po angielsku. Po obejrzeniu porozmawiaj z dzieckiem o tym, co się w bajce wydarzyło, zwróć uwagę na 1-2 słowa, które razem przećwiczycie. W ten sposób Maluch oglądając inne bajki lub słysząc słowa w piosenkach, czy na zagranicznych wakacjach rozpozna ich znaczenie. Przykładowe bajki po angielsku, które bawią i uczą to:

 • Dora the Explorer
 • Peppa Pig
 • Paw Patrol
 • Bob the Builder
 • Mickey Mouse Clubhouse
image00024

3. Gry i zabawy po angielsku

Nauka poprzez zabawę jest jednym z bardziej efektywnych sposobów nauki dla dzieci, które chętnie angażują się w różne gry. Poniżej przedstawiamy przykłady kilku z nich:

 • Gra w memory: jest to gra, którą z łatwością możemy przygotować nawet sami w domu. Wystarczy, że na małych karteczkach wypiszemy słówka, które chcemy utrwalić oraz narysujemy lub wydrukujemy proste obrazki, które odpowiadają słówkom. Gra polega na zapamiętaniu i przyporządkowaniu wyrazu do obrazka.
 • Zabawa w kolory: rodzic wypowiada nazwę koloru w języku angielskim. Zadaniem dziecka jest znalezienie przedmiotu w danym kolorze w najbliższym otoczeniu i powtórzenie nazwy koloru.
 • Gra “I spy…”: gra polega na wypowiedzeniu przez rodzica jednego z poniższych zdań (wybór zależy od osobistych preferencji i umiejętności dziecka)
 1. I spy with my little eye something beginning with a letter A (B, C, …) – Widzę coś, co zaczyna się na literę A ( B, …)
 2. I spy with my little eye something ending with a letter A (B, C, …)  –  Widzę coś, co kończy się na literę A ( B, …)
 3. I spy with my little eye (something) + opis przedmiotu ( jego kolor, kształt, położenie, np. pod stołem, itp.)
 

W zależności od sposobu, w jaki rodzic zechce przeprowadzić grę, używane mogą być zwroty angielskie lub polskie. Przed grą rodzic gromadzi kilka przedmiotów, których nazwy dziecko zna lub chce się nauczyć i zadaniem dziecka będzie znalezienie przedmiotu z tego zbioru.

 • Zabawki mówiące po angielsku na rynku dostępne są zabawki, które wspomagają naukę angielskiego przez wypowiadanie słówek, zachęcając dziecko do powtarzania ich.
image00031

4. Powtarzanie słówek

Dzieci poznają świat poprzez doświadczanie różnych rzeczy, na przykład przez dotyk, wzrok i słuch. Ważne jest dla nich, aby widziały to, o czym słyszą. Słówek powinniśmy nauczać kategoriami, by łatwiej było je skojarzyć i zapamiętać. Przykładowe sposoby podziału takich słówek:

 • kategorie okolicznościowe (słówka związane z porami roku, wakacjami, świętami)
 • opowiadanie podczas jedzenia (co jest na talerzu, co jest w kuchni)
 •  wykorzystanie rekwizytów (np. podczas ubierania się lub kąpieli)
 •  podczas spacerów (wskazywanie elementów przyrody, nazywanie prostych przedmiotów)
image00045

5. Czytanie książeczek po angielsku

Czytanie wspomaga wyobraźnię i pozwala na naukę w przyjemny sposób. Dodatkowo może wspomóc naukę języka obcego, jeśli po przeczytaniu historii po angielsku opowiemy ją dziecku po polsku. W tym wypadku ważne są również obrazki, ponieważ dzięki nim dziecko może kojarzyć słowa z ilustracjami. Dziecko uczy się chętniej, jeśli przedmiot nauczania jest związany z tematyką jego zainteresowań. W związku z tym, warto wybierać książeczki lub bajki związane z zainteresowaniami dziecka, co pomoże skupić jego uwagę. Warto zacząć od nauki słówek z kategorii przyjaznych dziecku.

Little girl 2-4 with her father sits on bed in room reading book

6. Przeznaczenie konkretnej pory każdego dnia na naukę angielskiego

W nauce języka obcego duże znaczenie ma regularność i częste utrwalanie materiału. Najlepszym sposobem jest wyznaczenie konkretnej ilości czasu w określone dni, co pozwala na wyrobienie nawyku.

The cute little brother and sister reading a book together on the couch at home

7. Miksowanie języków

Jeśli nie znajdziesz czasu na regularne “mini-lekcje” włącz elementy dwujęzyczności do Waszego życia. Wystarczy podczas rozmowy używać wymiennie słów po polsku i angielsku. Przykład? “Julka, podaj mi proszę piłkę” “Julka, give me piłkę, poproszę” “Julka, podaj mi proszę ball” “Julka, give me a ball, please”. Metoda dwujęzyczności jest coraz częściej stosowana w żłobkach i przedszkolach. Ten sposób jest bardzo skuteczny, stosowanie obcego języka w trakcie codziennych rutynowych czynności sprawi, że dla Twojego dziecka język angielski nigdy już nie będzie językiem obcym. Więcej o elementach dwujęzyczności przeczytasz w artykule na naszym blogu:  https://krainaodkrywcy.pl/dwujezyczne-przedszkole-dwujezyczny-zlobek/

front-view-of-letters-on-cubes-with-defocused-tutoring-session-in-the-back

Spodobał Ci się nasz artykuł? Pomóż mu dotrzeć dalej i udostępnij!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
więcej artykułów …

Zimowe Eko-warsztaty

Zimowe Warsztaty 21 grudnia obchodziliśmy pierwszy dzień zimy. Letnie kurteczki, krótkie spodenki i spódniczki schowaliśmy głęboko do szafy, a w naszej garderobie zawitały ciepłe rękawiczki,

dołącz do grupy odkrywców

Chcesz być na bieżąco z artykułami i wiedzieć co w trawie piszczy? Zapisz się do naszego krainowego newslettera i bądź na bieżąco. 

Ta strona używa cookies. Możesz określić warunki dostępu dla cookies w Twojej przeglądarce internetowej.