Żłobki, Przedszkola, blog

co słychać

w Krainie Odkrywcy

Aktualności

Niespełna 2 miesiące, 8 tygodni, 12 krajów do wyboru i jeden odkrywczy samolot, który zabrał w niesamowitą podróż po całym świecie naszych Małych Odkrywców! 

Wakacje to czas podróży i poznawania świata. 5 lipca Mali Odkrywcy wyruszyli w 8-tygodniową wyprawę. W każdym tygodniu, od poniedziałku do piątku mieli okazję poznać jeden kraj, a w nim: 

🇧🇷 flagę oraz słowo w języku wybranego kraju
🍕 charakterystyczną potrawę
⛩ miasto oraz budynek
🛺 przedmiot
oraz
🎼 piosenkę dla dzieci w języku poznawanego kraju

Wszystko co dobre szybko się kończy, w szczególności wakacje. Przyszedł zatem czas na podsumowanie naszej ogólnosieciowej akcji Podróże z Krainą.

Australia

Hello Australia! Nasz odkrywczy samolot wylądował w kraju znanym przede wszystkim z kangurów i misiów koala. Państwo to położone jest na półkuli południowej. Obejmuje kontynent Australia, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Tradycyjnie nasi Mali Odkrywcy rozpoczęli podróż od zapoznania się z flagą. W ruch poszły farby i stempelki. Nie zabrakło oczywiście deski surfingowej oraz własnoręcznie ozdobionego bumerangu. Mali Odkrywcy mieli także za zadanie nakarmić głodnego misia koalę oraz pomogli strusiowi odnaleźć zagubione piórka.

Brazylia

Bem vindo ao Brasil! Brazylia to największe państwo Amerki Południowej oraz piąte pod względem wielkości państwo świata. To także kraj kawy, piłki nożnej i samby. Brazylia posiada największy na świecie las deszczowy – Amazonia. Ma również najbardziej znany i ceniony festiwal karnawałowy w Rio de Janeiro. Mali Odkrywcy stworzyli flagę za pomocą różnych technik w tym również w wersji 3D oraz mieli okazje poznać charakterystyczne dla Brazylii owoce. Wspólnie stworzyli także plażę Copacabana, malowali przy użyciu kawy oraz tańczyli w rytm brazylijskiej muzyki.

Egipt

Piaszczyste plaże, gorące afrykańskie słońce, turkusowe morze z kolorowymi rafami i piaski pustyni. Egipt to kolejne państwo, które mieli okazję poznać Mali Odkrywcy. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od wspólnego wykonania flagi. W żłobku przy ul. Kotlarza, Odkrywcy użyli do tego czerwonego materiału, czarnego skaju i pluszowego orzełka, a przy okazji jej tworzenia doskonalili małą motorykę. Maluszki poznały także nowe słówko – SABAH ALKHAYR tzn. dzień dobry. W Egipcie nie mogło zabraknąć oczywiście słynnych piramid oraz mumii, w które zamienili się Odkrywcy 😉 

Francja

Bienvenue en France! Z czym kojarzy się Francja? Winogrona, sery, berety i apaszki, pola pięknie pachnącej lawendy, której bukiet Mali Odkrywcy wykleili za pomocą barwionej kaszy jak i prawdziwych jej kwiatów, pyszne bagietki i oczywiście WIEŻA EIFFELA, która jest najbardziej znanym obiektem architektoniczny Paryża, uznanym za symbol tego miasta, a nawet całej Francji! To właśnie ta konstrukcja była najczęściej pojawiającym się obiektem na naszych podróżniczych zajęciach. Francja to także pokazy mody – jeden z nich odbył się nawet w naszym przedszkolu przy ul. Wieniawskiego w Rzeszowie.

Hiszpania

¡Hola! Hiszpania – przepiękny kraj położony głównie na półwyspie Iberyjskim. Kraj wspaniałych malarzy – Pablo Picasso, Francisco Goya, Salvador Dalí; artystów operowych – José Carreras, Plácido Domingo i Montserrat Caballé. Kraj muzyki i tańca Flamenco czy Pasodoble. Hiszpania to wspaniałe plaże i mnóstwo słońca. Zwiedzanie rozpoczęliśmy oczywiście od poznania flagi. Mali Odkrywcy poznali także ważne budowle Hiszpanii takie jak Pałac Królewski oraz mieli okazję zagrać na gitarze i poczuć się jak prawdziwi tancerze Flamenco. Nie zabrakło oczywiście słynnego hiszpańskiego dania – paella. 

Holandia

Holandia – kraina wiatraków i rowerów. Miejsce gdzie wytwarza się wspaniałe sery, a także gdzie liczne pola pokrywają wiosną cudowne połacie tulipanów. W jakim mieście możemy zobaczyć najpiękniejsze holenderskie tulipany? Warto udać się do leżącego w miejscowości Lisse ogrodu Keukenhof. Mali Odkrywcy próbowali odtworzyć różnorodność barw tego miejsca wykorzystując do tego farby w różnych kolorach. Wspólnie utworzyli także mapę amsterdamskich kanałów oraz wykleili elewację holenderskiej kamienicy. Tot ziens – do zobaczenia!

Indie

W Indiach, Mali Odkrywcy mieli okazję poznać Tadż Mahal oraz kolory indyjskiej flagi. Będąc w Indiach nie mogło zabraknąć oczywiście SŁONIA, którego strój przedszkolaki samodzielnie zaprojektowały oraz największych gór Indii – Himalajów.
Odkrywcy wykonali także wspólną pracę plastyczną przy pomocy nietypowych materiałów – przypraw, z których słyną Indie takich jak curry i kurkuma. Poznali także elementy tradycyjnego hinduskiego stroju oraz stworzyli własne mandale

Irlandia

Irlandia to niezwykły kraj o bogatej historii. Zajmuje znaczną część wyspy o tej samej nazwie i sąsiaduje z Wielką Brytanią. Słynie z pięknych klifów, bujnych łąk, wspaniałych zamków i niezwykle bogatej kultury. Mali Odkrywcy zapoznali się z kolorami irlandzkiej flagi, którą wspólnie z Ciociami stworzyli przy pomocy różnych technik. Irlandia to kraj, którego mieszkańcy kochają legendy i mityczne postacie. Nic więc dziwnego, że sporo opowiadań, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, jest żywych do dziś. Mali Odkrywcy poznając barwne opowieści Irlandczyków za pomocą farb i pasteli próbowali stworzyć „swój własny” garnek złota

Japonia

Pośród państw, które Mali Odkrywcy mieli okazję odwiedzić nie mogło zabraknąć oczywiście Japonii, znanej także jako kraj kwitnącej wiśni. Japonia to archipelag mający ponad 3 000 wysp. Wyspy te stanowią aż 97% całkowitej powierzchni lądowej Japonii. Mali Odkrywcy poznając flagę, dowiedzieli się, że czerwony dysk na białym tle symbolizuje wschodzące słońce. Poznali kota Maneki-neko, dowiedzieli się też, że Japończycy odbierając telefon mówią “moshi, moshi”! Japońska kuchnia ma miano jednej z najzdrowszych na świecie. Podstawowym składnikiem japońskiej kuchni jest ryż, który nazwać można jej podstawą. Dodaje się go do niemal każdej potrawy. Odkrywcy uczestniczyli w zajęciach sensorycznych i wykonali sushi.

Stany Zjednoczone

Podróż po Stanach Zjednoczonych rozpoczęliśmy oczywiście od poznania flagi, składającej się z poziomych pasów, na przemian czerwonych i białych oraz niebieskiego kantonu z pięćdziesięcioma pięcioramiennymi białymi gwiazdami. 50 gwiazd symbolizuje 50 stanów amerykańskich. Mali Odkrywcy poznali symbole USA m.in. bielika amerykańskiego oraz Statuę Wolności, która waży 229 ton, na szczyt prowadzą aż 354 stopnie. Wybrali się także w podróż po Dzikim Zachodzie oraz odwiedzili rdzennych mieszkańców Ameryki. Będąc w podróży po Stanach Zjednoczonych nie zabrakło kina iiiii popcornu oczywiście.

Wielka Brytania

Welcome to United Kingdom of Great Britain! Zjednoczone Królestwo, położone w całości na Wyspach Brytyjskich, jest jednym z najstarszych w Europie i szczyci się ogromnym dorobkiem kulturalnym. Wielka Brytania to kraj tradycji, monarchii, herbatki o piątej po południu, o specyficznej angielskiej pogodzie, czerwonych, piętrowych autobusów i…nie tylko! Podróż rozpoczęliśmy od charakterystycznej flagi. Mali Odkrywcy chętnie przystąpili do zajęć tematycznych. Nie zabrakło oczywiście angielskiego śniadanka, popołudniowej herbatki oraz wizyty u Królowej.

Włochy

Buon giorno! Mali Odkrywcy odwiedzili także słoneczną Italię. Włochy to kraj położony na Półwyspie Apenińskim, znany z doskonałej kuchni, na czele z najpopularniejszą na świecie pizzą, spaghetti oraz oczywiście gelato czyli lody! To także kraj o wspaniałej historii, posiadający mnóstwo zabytków architektury oraz posiadający w swoich muzeach gigantyczną ilość dzieł sztuki. W podróży po Włoszech  dowiedzieliśmy się, że żaden inny kraj w Europie nie ma tak wielu wulkanów jak Włochy. Mali Odkrywcy poznali słynne budowle takie jak krzywa wieża w Pizie oraz Koloseum.

Komplet flag w paszporcie oznacza, że wakacyjna podróż dobiegła końca. 

Do zobaczenia w przyszłym roku!

🌎 See you soon 🌍また近いうちにお会いしましょう🌎 Até logo🌎 जल्द ही फिर मिलेंगे 🌍 Hasta pronto🌎Tot ziens 🌍 اراك قريبا 🌎à bientôt 🌍

Zostaw komentarz

Ta strona używa cookies. Możesz określić warunki dostępu dla cookies w Twojej przeglądarce internetowej.