Dzieci, które zmieniły świat!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

udostępnij!

Wielkimi krokami zbliża się ważne święto – Dzień Dziecka. Na pewno spędzicie go uroczyście organizując coś niezwykłego dla swoich pociech. Jest to wyjątkowa okazja, żeby docenić ich obecność wśród nas i spędzić razem trochę więcej czasu. Natomiast my, aby uczcić ten dzień, przygotowaliśmy dla was artykuł poświęcony Wielkim Dzieciom, które miały wpływ na bieg historii. 🙂

https://kopalniawiedzy.pl/Maja-mamka-Meritaten-Tutanchamon,23693

Przykładem, który możemy znaleźć już w Starożytnym Egipcie jest Tutanchamon – faraon, który objął władzę prawdopodobnie w wieku zaledwie ośmiu lat! Niestety, nie miał możliwości chodzenia do przedszkola, zamiast tego rządził państwem, ale mógł liczyć na wsparcie opiekunów. W Starożytnym Egipcie faraonowie byli uznawani za bogów, więc traktowano ich z najwyższym szacunkiem, a po śmierci budowano im wielkie grobowce zwane piramidami, aby uczcić ich pamięć i potęgę. 

Jednak Egipcjanie, którzy pozostawili po sobie piramidy, nie wskazali żadnych sposobów w jakie można się do nich dostać. Pomógł w tym Jean-François Champollion, który od wczesnych lat dziecięcych był uznawany za geniusza. W wieku kilku lat rozpoczął naukę różnych języków obcych, a zanim dorósł, znał ich już kilkanaście. Dzięki temu, jako pierwszemu na świecie udało mu się odczytać egipskie hieroglify i narysować mapę Egiptu z czasów faraonów. Tym samym, przyczynił się do zbadania grobu Tutanchamona w Dolinie Królów.  Jak widzicie – warto uczyć dziecko języków już od najmłodszych lat – najlepiej metodą dwujęzyczności lub z jej elementami. W żłobkach Kraina Odkrywcy maluszki codziennie słyszą angielskie słówka wplecione w rutynowe czynności i zajęcia. Dla nich język angielski nigdy nie będzie już językiem obcym. Więcej o programie dwujęzyczności przeczytacie tutaj.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jean-Fran%C3%A7ois_Champollion

3

http://www.poczet.com/jadwiga.htm

Tutanchamon nie był jedynym władcą, który objął rządy w młodym wieku. Przykładem polskiego monarchy, który zmienił bieg historii przejmując tron w wieku około dziesięciu lat, jest Jadwiga Andegaweńska. Ponieważ wówczas stolicą Polski był Kraków, zamieszkiwała w zamku na Wawelu. Troszczyła się o ubogich i chorych, co doprowadziło do jej kanonizacji. Ceniąc sobie naukę i sztukę, wszystkie swoje kosztowności przeznaczyła na odnowienie Akademii Krakowskiej, czyli dzisiejszego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Nie jest to jedyny ślad, który po niej pozostał, ponieważ w kościele Karmelitów w Krakowie odnajdziemy, jak głosi legenda, jej własny odcisk stopy. W tym samym mieście, jak dobrze wiecie, znajdują się również nasze żłobki i przedszkola Kraina Odkrywcy. 🙂

Wielbicielem sztuki, a zwłaszcza muzyki, był również słynny austriacki kompozytor Wolfgang Amadeusz Mozart. Jak każdy Maluch, uwielbiał psocić, jednak oprócz tego posiadał wybitny talent. Już jako kilkulatek potrafił grać na klawesynie, fortepianie i skrzypcach, a także wyróżniał się niesamowitym słuchem muzycznym, dzięki któremu potrafił odtworzyć każdy utwór po jego pierwszym przesłuchaniu. Kiedy miał zaledwie pięć lat, skomponował swój pierwszy popularny utwór, w wieku ośmiu lat pierwszą symfonię, a w wieku dwunastu, operę. Wspierał go i opiekował się nim tata, po którym prawdopodobnie Mozart odziedziczył talent.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolfgang_Amadeus_Mozart

https://wyborcza.pl/1,90535,19381459,kevin-sam-w-domu-ten-chlopak-zarobil-500-000-000-dolarow.html

Kolejną dziedziną sztuki, którą zajmują się również dzieci jest aktorstwo. Możemy odnaleźć wiele przykładów dziecięcych aktorów, jednak aktualnie jednym z najbardziej znanych jest Macaulay Culkin, odtwórca roli Kevina z filmów Kevin sam w domu oraz Kevin sam w Nowym Jorku. Swoją karierę rozpoczął już w wieku przedszkolnym występując w Filharmonii Nowojorskiej, jednak największą sławę przyniosły mu wymienione wyżej filmy. W rolę Kevina wcielił się jako dziesięciolatek, wykazując się niezwykłym talentem. Mimo iż filmy te istnieją już od wielu lat, nadal cieszą się ogromną popularnością, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. 

Najmłodsi zajmują się też dużo bardziej niebezpiecznymi sprawami, które zmieniają świat. Bardzo dzielne Maluchy brały czynny udział w II wojnie światowej, m.in. podczas Powstania Warszawskiego. Mimo że nie uczestniczyły w walce, podejmowały się równie ważnych działań, takich jak przenoszenie rozkazów, listów i amunicji oraz przeprowadzanie ludzi w kanałach. Niektóre z nich opiekowały się również chorymi i rannymi, tak jak Róża Goździewska – najmłodsza sanitariuszka Powstania Warszawskiego. Ta ośmioletnia dziewczynka pomagała w szpitalu polowym, troszczyła się o rannych i dbała o ich komfort. Również w dzisiejszych czasach, w krajach objętych konfliktem, dzieci nie mogą bawić się i uczyć w przedszkolu. Zmuszone są radzić sobie same ze wszystkimi trudnościami, a nawet brać odpowiedzialność za innych. Warto więc docenić możliwość spędzenia czasu razem z dzieckiem w bezpiecznych warunkach. 

https://www.reddit.com/r/wwiipics/comments/lnbqxz/8yearold_r%C3%B3%C5%BCyczka_go%C5%BAdziewska_a_nurse_in_the/

Wielkie Dzieci są też wśród nas i każdy Maluch może zmieniać świat. Nawet jeśli jeszcze nie odkrył swojego talentu, może kształtować otaczającą go rzeczywistość, na przykład dbać o innych ludzi, szanować zwierzęta, troszczyć się o środowisko czy zostać wolontariuszem podczas akcji charytatywnych. Zapewnienie małemu Dziecku odpowiednich warunków do rozwoju talentu i wrażliwości na otoczenie jest możliwe głównie w miejscu, do którego posyłamy swoją Pociechę od najmłodszych lat. Takimi miejscami są żłobki lub przedszkola, wyposażone we właściwe środki i pomoce do tego przeznaczone. Tymczasem, świętujmy z naszymi małymi Odkrywcami. 🙂

 

Życzymy wspaniałego Dnia Dziecka! 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Pomóż mu dotrzeć dalej i udostępnij!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
więcej artykułów …

Zimowe Eko-warsztaty

Zimowe Warsztaty 21 grudnia obchodziliśmy pierwszy dzień zimy. Letnie kurteczki, krótkie spodenki i spódniczki schowaliśmy głęboko do szafy, a w naszej garderobie zawitały ciepłe rękawiczki,

dołącz do grupy odkrywców

Chcesz być na bieżąco z artykułami i wiedzieć co w trawie piszczy? Zapisz się do naszego krainowego newslettera i bądź na bieżąco. 

Ta strona używa cookies. Możesz określić warunki dostępu dla cookies w Twojej przeglądarce internetowej.