Opieka od września

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo po powrocie do żłobka lub przedszkola?
Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo po powrocie do żłobka lub przedszkola?
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

udostępnij!

W grupach społecznościowych dla rodziców i na forach kadrowo-płacowych coraz częściej słychać niezadowolenie wynikające z zakończenia wypłat zasiłków dla rodziców dzieci do lat 8. Podszytych obawami o zdrowie i bezpieczeństwo pytań o to co zrobić z dzieckiem w sierpniu i jak zorganizować opiekę od września również przybywa.

Przed pandemią żłobki i przedszkola działały pełną parą, miejsc było więcej, w wakacje przyjmowały na dyżurach dzieci z innych placówek, dziadkowie nie obawiali się zostać z wnukami. A teraz? Urlopy wykorzystane – te zaległe i tegoroczne, dodatkowe zasiłki się skończyły. Pracodawcy tracą cierpliwość, nie zgadzają się dłużej na absencję, czy pracę w domu z dzieckiem na kolanach. Co w takim razie robić? Jak zadbać o właściwą opiekę nad Maluchem?

Nie szukaj złotej recepty

Jeszcze kilka miesięcy temu przekonywalibyśmy Cię, że nie ma lepszej opcji jeśli zależy Ci na rozwoju malucha niż fajne przedszkole, czy żłobek. Teraz, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czy lepiej zostać z dzieckiem w domu, czy skorzystać ze żłobka lub przedszkola?  Każda rodzina ma inne potrzeby i ograniczenia. 

Jeśli mieszkasz lub często odwiedzasz starszych rodziców, czy dziadków skonsultuj się z nimi, wspólnie rozważcie „za” i „przeciw.” Podobnie, gdy ktoś z domowników jest przewlekle chory. W decyzji powinien pomóc lekarz. 

Zapytaj pediatrę jeśli nie masz pewności czy pobyt w placówce nie zaszkodzi twojemu dziecku. Decyzja – choć nadal trudna – będzie oparta o rzetelne informacje. Nie zawsze izolacja jest konieczna. Czasem wystarczy wdrożyć odpowiednie środki ostrożności w domu i wybrać placówkę, która przestrzega zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego. Z informacji od dyrektorów kilkunastu placówek zlokalizowanych na południu Polski wiemy, że działają od maja i nie odnotowali żadnych niepokojących incydentów.

Sprawdź jak placówka dba o czystość

Przed posłaniem dziecka do żłobka lub przedszkola upewnij się jak często odbywa się dezynfekcja pomieszczeń, urządzeń i zabawek. W jaki sposób kontrolowany jest stan zdrowia personelu i dzieci? Czy pracownicy placówki znają odpowiednie procedury działania na wypadek wykrycia symptomów Covid-19 u dziecka lub pracownika?

Dla przykładu w Krainie Odkrywcy pomieszczenia są regularnie czyszczone i ozonowane, zabawki każdego dnia podlegają dezynfekcji zanim trafią w ręce dzieci. Dyrektorzy we wszystkich naszych żłobkach i przedszkolach, niezależnie, czy to Kraków, Katowice, Rzeszów, czy Zabrze wdrożyli odpowiednie wytyczne i zalecenia GIS. 

Upewnij się, że program zajęć został dostosowany do nowych warunków

Utrzymanie dystansu między małymi dziećmi nie jest łatwe, ale też nie jest niemożliwe. Na pewno jednak nie przyjdzie samo. Opiekunki i nauczyciele wkładają dużo pracy, aby nauczyć dzieci – i siebie też – nowych zachowań. Mycie rąk przyjęło formę zupełnie innego rytuału niż wcześniej. Posiłki serwowane są i jedzone inaczej. 

Zabawy na świeżym powietrzu, ogród sensoryczny zamiast tradycyjnego placu zabaw pomogą rozładować stres, a odpowiednio przygotowany i zaangażowany personel nie tylko zapewni bezpieczny pobyt w placówce, ale wykształci w dziecku właściwe nawyki, pomoże okiełznać nową, niepewną, często rzeczywistość.

Bądź w kontakcie z dyrekcją żłobka lub przedszkola

Nie ma uniwersalnego sposobu na zaadresowanie obaw wszystkich rodziców. Sytuacja każdej rodziny jest inna. W wielu placówkach pracują specjaliści, doświadczeni pedagodzy, położne, psychologowie, którzy na bieżąco śledzą sytuację – nie bój się pytać, skorzystaj z ich porady. Pracownicy sieci Kraina Odkrywcy, w czasie kiedy placówki były zupełnie zamknięte, przygotowali specjalną infolinię dla rodziców, uruchomili newsletter, stworzyli – nadal aktywną – grupę na facebooku, w której skupiają społeczność świadomych, dbających o kompleksową edukację swoich pociech rodziców. Dołącz, pytaj, rozmawiaj, dziel się własnymi przemyśleniami czy obawami. https://www.facebook.com/groups/zadomowieni/

Chcemy, czy nie – jako rodzice musimy uwzględniać więcej czynników niż jeszcze w zeszłym roku: bezpieczeństwo rodziny, zdrowie bliskich, ale też rozwój psychospołeczny i potrzeby społeczne dziecka oraz własne szanse i potrzeby zawodowe.

Większość epidemiologów twierdzi, że z wirusem Covid-19 musimy nauczyć się mądrze żyć. 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Pomóż mu dotrzeć dalej i udostępnij!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
więcej artykułów …

Zimowe Eko-warsztaty

Zimowe Warsztaty 21 grudnia obchodziliśmy pierwszy dzień zimy. Letnie kurteczki, krótkie spodenki i spódniczki schowaliśmy głęboko do szafy, a w naszej garderobie zawitały ciepłe rękawiczki,

dołącz do grupy odkrywców

Chcesz być na bieżąco z artykułami i wiedzieć co w trawie piszczy? Zapisz się do naszego krainowego newslettera i bądź na bieżąco. 

Ta strona używa cookies. Możesz określić warunki dostępu dla cookies w Twojej przeglądarce internetowej.