Jak wybrać żłobek?

6 kluczowych elementów oferty placówki, które warto przeanalizować.
6 kluczowych elementów oferty placówki, które warto przeanalizować.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

udostępnij!

Urlop związany z wychowaniem dziecka to wyjątkowy i ważny czas. Jako rodzic chcesz aby okres ten trwał jak najdłużej, jednak nie zawsze jest to możliwe. Szybki powrót do pracy okazuje się często konieczny, albo wskazany, a wybór instytucji, która zaopiekuje się maluszkiem nie należy do łatwych.
Placówki prześcigają się w oferowaniu ciekawych programów edukacyjnych, różnorodnych aktywności i atrakcji. Jakie kryteria wymieniane są przez rodziców i ekspertów jako kluczowe przy wyborze żłobka?

 

Kadra

O to w jakiej atmosferze będzie rozwijało się Twoje dziecko dba dyrektor placówki oraz zespół opiekunów. Ważne, aby osoby, którym powierzasz swoją pociechę posiadały odpowiednie kwalifikacje, a dodatkowo z pasją i sercem podchodziły do codziennych zadań. To od nich właśnie zależy to, czy dziecko otrzyma tak ważną dla rozwoju swojego potencjału bliskość, ciepło i odpowiednią ilość swobody w odkrywaniu świata.

Na spotkaniu z osobą zarządzającą placówką obserwuj, rozmawiaj, zadawaj pytania, które pozwolą Ci poznać miejsce bliżej i zbudować zaufanie. Twój spokój i pewność, że dziecko jest dobrych rękach, kiedy Ty jesteś w pracy są bezcenne! 

Zwróć również uwagę na to, czy personel zatrudniony w żłobku jest stały – Maluch szybko przyzwyczai się do codziennie spotykanych osób, a zbyt częste zmiany opiekunów mogą nie być neutralne dla poczucia bezpieczeństwa dziecka.

Lokal

Wnętrze placówki powinno być zaprojektowane z myślą o najmłodszych i pomagać im w codziennym funkcjonowaniu. Rozplanowanie pomieszczeń powinno spełniać zasady ergonomii. 

Zwróć uwagę na przestrzeń do komfortowej zabawy i drzemki. Oceń wyposażenie i kolorystykę – stonowane kolory ścian i mebli nie rozpraszają uwagi, pomagają w koncentracji, uspokajają. Ważne jest również dobre nasłonecznienie sal, które sprawia, że dzieci mogą długo korzystać ze światła dziennego, co z kolei wpływa na samopoczucie i ułatwia proces uczenia się. 

W dobie Covid-19 zwróć także uwagę na odpowiednią dezynfekcję, zapewnienie odległości, bezpieczny sprzęt i zabawki.

Monitoring

To ważny element dbałości o bezpieczeństwo dziecka. Dzięki jego obecności zyskasz pewność, że Twoje dziecko znajduje się w bezpiecznej i nadzorowanej przestrzeni. Co zaskakujące w badaniach ankietowych rodzice wskazują jako jeden z kluczowych elementów wyboru żłobka lub przedszkola.

Zajęcia edukacyjne

To co odróżnia opiekę żłobkową od usług niani, czy nawet opieki sprawowanej przez dziadków, to zapewnienie zrównoważonego rozkładu dnia. Plan uwzględnia czas zabawy, dostęp do zróżnicowanych aktywności edukacyjnych, dopasowanych wieku i indywidualnych potrzeb dziecka, uwzględnia także czas na regenerację i sen. Zweryfikuj czy żłobek posiada w swej ofercie zajęcia ogólnorozwojowe, pozwalające na aktywizację wszystkich zmysłów. Zapewnisz dziecku możliwość doświadczania świata w zgodzie z zainteresowaniami, które przejawia twoja pociecha.Pamiętaj – czasem mniej znaczy więcej – zbyt wiele atrakcji może być dla dziecka męczące. Celem jest optymalizacja aktywności, która będzie sprzyjać zrównoważonemu rozwojowi,  a nie obciążać.

Otoczenie

Elementem oferty żłobka, na który warto zwrócić uwagę, jest przestrzeń, która pozwoli na przebywanie na świeżym powietrzu i obcowanie z naturą. Swoboda i zabawa poprawia sprawność ruchową, a także rozwija kreatywność i wyobraźnię oraz oswaja z naturą.

W dzisiejszych czasach coraz więcej placówek rezygnuje z tradycyjnych, plastikowych placów zabaw na rzecz ogrodów sensorycznych i przemyślanych, dobrze zaprojektowanych przestrzeni, Maluchy chodząc boso po różnych rodzajach traw poznają świat zewnętrzny i świat własnych zmysłów. Obserwacja własnoręcznie posadzonych roślin to wielka frajda dla najmłodszych ogrodników. A słuchanie odgłosów przyrody relaksuje i stymulująco wpływa na rozwój mózgu.

Zdrowe posiłki

Jedna z najczęściej pojawiających się obaw rodziców poszukujących żłobka dotyczy jakości posiłków. Wysokiej jakości zbilansowana dieta jest ważna. Dowiedz się, czy placówka ma całkowitą kontrolę nad wyborem składników i procesem przygotowania posiłków. Ogromnym atutem jest kuchnia, znajdująca się bezpośrednio w placówce. A jeśli takiej nie ma – sprawdzony catering ze specjalnością w żywieniu małych dzieci.

Nadal wahasz się, czy decyzja o posłaniu dziecka do żłobka jest słuszna?

Dziecko już od pierwszych tygodni życia wchodzi w sieć społecznych związków. Istotny wpływ na rozwój malucha mają nie tylko relacje z rodzicami, ale także z rówieśnikami. Wspólna zabawa z kolegami umożliwia dziecku rozwijanie prawidłowych postaw społecznych, poznawanie i nawiązywanie relacji międzyludzkich, dzielenie się oraz zwracanie uwagi na potrzeby innych. Maluch uczy się się otwartości, współpracy oraz empatii. A to kluczowe kompetencje – nieocenione w dalszej edukacji, czy w późniejszym życiu zawodowym (tak, tak – czas płynie aż tak szybko…). Okres zamknięcia placówek w związku z pandemią pokazał jak bardzo maluchy są z sobą zżyte i  za sobą tęsknią – gołym okiem można było to zaobserwować podczas zdalnych „spotkań” dzieci z kolegami i swoimi opiekunami.

W żłobku maluchem zaopiekują się profesjonaliści – opiekunowie, pedagodzy, logopedzi, psycholodzy czy pielęgniarki, najczęściej z wielką pasją i sercem do swoich podopiecznych.

Dobry żłobek zapewni twojemu dziecku odpowiedni zakres aktywności edukacyjnych oraz ciepłą, domową atmosferę, dzięki której maluch może rozwijać się harmonijnie, we własnym tempie oraz w zgodzie ze swoim potrzebami, a o tym czy wybór placówki będzie właściwy świadczyć będzie uśmiech szkraba po pierwszych tygodniach adaptacji.

Spodobał Ci się nasz artykuł? Pomóż mu dotrzeć dalej i udostępnij!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
więcej artykułów …
żłobek Kraków
inspiracje

Krainowy Dzień Uśmiechu

W ten wyjątkowo radosny dzień, Mali Odkrywcy dzielili się uśmiechami ze swoimi Rodzicami, Ciociami oraz Sąsiadami naszych placówek, rozdając naklejki z hasłem “UŚMIECHNIJ SIĘ!”- będące nieodłącznym symbolem tego szczególnego dnia.

dołącz do grupy odkrywców

Chcesz być na bieżąco z artykułami i wiedzieć co w trawie piszczy? Zapisz się do naszego krainowego newslettera i bądź na bieżąco. 

Ta strona używa cookies. Możesz określić warunki dostępu dla cookies w Twojej przeglądarce internetowej.