Jak dbać o rozwój małego dziecka? Żłobek i przedszkole z ogrodem sensorycznym – przyszłość, czy fanaberia?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

udostępnij!

Jako rodzic starasz się zapewnić jak najlepsze warunki rozwoju swojemu maluchowi, chociażby wybierając dla niego najbardziej odpowiednie środowisko do nauki i zabawy. Dokładnie badasz oferty żłobków i przedszkoli, a decydując się niepubliczną placówkę chcesz mieć pewność, że rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny Twojej pociechy będzie odpowiednio stymulowany.

W ostatnim czasie coraz więcej placówek tworzy ogrody sensoryczne ogrody sensoryczne zamiast tradycyjnych, plastikowych placów zabaw. Pionierem w Polsce jest sieć edukacyjna Kraina Odkrywcy, która pierwszy ogród stworzyła już kilka lat temu.
Przyjrzyjmy się jak zaprojektowano takie miejsce w niepublicznym żłobku i przedszkolu przy ulicy Odmętowej w Krakowie.

W placówce, jak i w całej sieci, edukacja przyrodnicza spełnia bardzo ważną rolę. Kontakt z naturą jest niezwykle istotnym elementem rozwoju, a poprzez stymulację pięciu zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, dotyku i węchu, pozwala dziecku lepiej poznawać świat, pozytywnie wpływa na socjalizację i późniejszą edukację. Hortiterapia, czyli  rozwój poprzez przebywanie i pracę w ogrodzie, stymuluje każdy ze zmysłów w określony sposób. Dzięki odpowiedniej aranżacji, takie miejsce nie tylko dostarcza dzieciom wrażeń wizualnych, ale również angażuje i stymuluje tak, aby mogły poznawać i postrzegać świat w sposób wielowymiarowy. Oddziałuje to na ośrodkowy układ nerwowy i prowokuje mózg do bardziej efektywnego działania.

W ogrodzie sensorycznym dziecko  za pomocą zmysłu wzroku obserwuje zmieniające się w różnych porach roku barwy: od wiosennych zieleni i różnokolorowych, kwitnących kwiatów, poprzez jesienne czerwienie, pomarańcze i żółcie liści, aż po zimową szarość i biel. Wpływa to całościowo na postrzeganie otoczenia oraz uwrażliwia na piękno. Uczy także szacunku dla różnorodności i inności. Ogród jest organizmem żywym. W przeciwieństwie do kolorowych zjeżdżalni i sztucznej, gumowej nawierzchni, nie zawsze wygląda jednakowo. Naturalny cykl życia w ogrodzie to także chwasty, suche gałęzie, opadnięte liście, dzięki którym dziecko uczy się dostrzegania piękna w niestereotypowy sposób i uwrażliwia na potrzeby przyrody.

W naturalnym środowisku zmysł słuchu pobudzany jest poprzez śpiew ptaków, szum wiatru czy plusk wody. W ogrodzie sensorycznym wystarczą nawet niewielkie krzewy aby przyciągnąć motyle, czy miejskie wróble. Nauczyciele podczas zabawy wykorzystują nie tylko trzask gałązek, ale także specjalnie zaprojektowane instrumenty. Zamontowane w ścianie dźwięków urządzenia cieszą się nieustanną uwagą maluchów.

Dzięki zmysłowi dotyku dzieci rozpoznają różne faktury, m.in. liście, owoce, kwiaty, korę drzew, zróżnicowaną nawierzchnię, kłujące trawy, sypki piasek, wilgotną ziemię, czy miłą w dotyku fakturę ziół. W “Strefie kreatywnej zabawy” dziecko może określić kształt, strukturę, wielkość, ciężar czy temperaturę różnych przedmiotów.

Węch stymulowany jest zapachami roślin o charakterystycznej, przyjemnej woni. W ogrodzie przy ul. Odmętowej w Krakowie dzieci bardzo szybko potrafią rozpoznać zapach lawendy, bazylii, mięty czy rozmarynu i wiedzą, że rośliny i zioła można rozpoznawać nie tylko na podstawie wyglądu.

Ogród to nie tylko wąchanie kwiatków, to także praca. Oczywiście poprzez zabawę 🙂  Strefa uprawy krzewów owocowych, warzyw oraz jadalnych bylin pozwala rozwijać u dzieci zmysł smaku. Już od najmłodszych lat maluchy przyglądają się procesowi dojrzewania owoców, o które uczą się dbać. Mogą ich także spróbować.

Ogród sensoryczny można zaprojektować w różny sposób. Sieć Kraina Odkrywcy zdecydowała się na wyróżnienie trzech stref.

Strefa relaksacji i edukacji

zapewnia miejsce do odpoczynku i wyciszenia po zabawie. Siedziska umożliwiają gromadzenie się dzieci w jednym miejscu, w sposób pozwalający skoncentrować uwagę na opowiadającym bajki, czy prowadzącym dyskusje nauczycielu. Odpowiednia aranżacja blatu roboczego i siedzisk pozwala także skupić przy sobie mniejsze grupy dzieci. Tworzy to atmosferę współpracy w małych grupach.

Strefa kreatywnej zabawy

umożliwia dzieciom doświadczanie świata przez pięć zmysłów. Znajdziemy tu na przykład sensoryczne stoły wypełnione piaskiem, szyszkami lub kamyczkami przeznaczone do twórczej pracy dzieci tym samym stymulując zmysł dotyku. 

Muzyczna ściana umożliwia pracę z dźwiękiem oraz kształtami. Dzięki niej dziecko poznaje świat muzyki oraz kształci zmysł słuchu. 

Do zajęć dydaktycznych przybliżających zasady bezpiecznego poruszania się, nie tylko w parkowej alejce, ale także w ruchu miejskim służy droga z pasami ruchu, wyposażona w samochodziki oraz znaki drogowe. W strefie kreatywnej zabawy dzieci za pomocą wagi dzieci mogą poznawać jednostki miary oraz terminy “lekkie”, “ciężkie”, “dużo”, “mało”, itp. Do nauki wykorzystuje się przede wszystkim naturalne materiały: piasek, kamienie oraz wodę.

Strefa uprawy roślin

została zaprojektowana w sposób umożliwiający dzieciom wykonywanie prac ogrodowych. Dzięki stymulacji zmysłów podczas samodzielnej pracy i zabawy w ogrodników maluchy nie tylko uczą się uprawy krzewów owocowych, warzyw, bylin jadalnych, czy roślin o intensywnym zapachu w specjalnych skrzyniach, ale kształcą podczas takiej pracy kompetencje społeczne.

Ogród sensoryczny nie jest pójściem na łatwiznę. Rośliny, sprzęty, urządzenia zbudowane z naturalnych materiałów wymagają pasji, nakładów finansowych i ciągłej opieki. Nie każda placówka będzie w stanie pozyskać zasoby konieczne do stworzenia i pielęgnacji takiego miejsca. W sieci Kraina Odkrywcy także nie każdy żłobek, czy przedszkole dysponuje ogrodem, tam gdzie takiej przestrzeni nie można wydzielić placówka stara się wykorzystywać bezpieczne i atrakcyjne miejsca w przestrzeni publicznej. 

Ważne, żeby się nie poddawać i jeśli tylko to możliwe, jak najczęściej pozwalać dzieciom obcować z przyrodą nieco bardziej z bliska.

Spodobał Ci się nasz artykuł? Pomóż mu dotrzeć dalej i udostępnij!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
więcej artykułów …

Zimowe Eko-warsztaty

Zimowe Warsztaty 21 grudnia obchodziliśmy pierwszy dzień zimy. Letnie kurteczki, krótkie spodenki i spódniczki schowaliśmy głęboko do szafy, a w naszej garderobie zawitały ciepłe rękawiczki,

dołącz do grupy odkrywców

Chcesz być na bieżąco z artykułami i wiedzieć co w trawie piszczy? Zapisz się do naszego krainowego newslettera i bądź na bieżąco. 

Ta strona używa cookies. Możesz określić warunki dostępu dla cookies w Twojej przeglądarce internetowej.