Dlaczego warto uczyć się języka od najmłodszych lat – najważniejsze korzyści programu “ENGLISH w Krainie”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

udostępnij!

“Les limites de ma langue sont les limites de mon univers
„Granice mojego języka są granicami mojego świata – Ludwig Wittgenstein

Ludwig Wittgenstein jest znanym filozofem, który zajmował się przede wszystkim badaniem języka i związaną z nim logiką. Myśl rozpoczynająca ten artykuł wpisuje się w ideę, która jest bliska filozofii przyjętej w naszych placówkach. Głównym celem świadczenia opieki żłobkowej i przedszkolnej jest wspieranie dziecka na drodze jego rozwoju. Rozwoju rozumianego dwuaspektowo – poprzez poszerzanie granic jego świadomości oraz naukę nowych umiejętności. Właśnie dlatego Kraina Odkrywcy wzbogaciła swoją ofertą zajęć dodatkowych o program do nauki języka angielskiego od najmłodszych lat. 

Elementy języka angielskiego wdrażane są podczas codziennych czynności. Dzięki temu oddana zostaje specyfika języka praktycznego – podkreślona zostaje przede wszystkim użytkowość. Dzięki temu dziecko stale przebywa w środowisku wspierającym i uwrażliwiającym go na nowe doświdczenia językowe. Adaptacja nowego języka przebiega w sposób naturalny i bezwysiłkowy, a nasi podopieczni z łatwością oswajają się z nowym konstruktem teoretycznym.   

Obecnie możemy wyróżnić dwa główne rodzaje pozytywów płynących z wczesnego obcowania z drugim językiem: zalety związane z procesami myślenia (kognitywne), oraz zalety związane z rozwojem osobowości (afektywne).

Czy wiesz, że….

“Do siódmego roku życia ucho dziecka reaguje inaczej. Przyswaja wszystkie długości fal dźwiękowych, nabiera wrażliwości na dźwięki obce. maluch jest w stanie nauczyć się języka w sposób naturalny i bez większych trudności, pod warunkiem, że ma z nim stały kontakt” (Johnson i Newport, Cognitive Psychology, 1989).

Dzięki wczesnemu wystawieniu dziecka na działanie języka możliwe jest bezakcentowe opanowanie wymowy nowych struktur – maluch będzie jak native speaker! 🙂

W związku z tym, przygotowaliśmy listę kilku benefitów wynikających z nauki języka od wczesnego etapu życia, aby jeszcze lepiej zilustrować korzyści wczesnej edukacji.

6 najistotniejszych korzyści płynących z obcowania z językiem obcym od najmłodszych lat:

1. Szybsze rozumienie i rozróżnianie pojęć

Wprowadzanie elementów dwujęzyczności pomaga w nauce klasyfikowania pojęć, porównywania ich między sobą a także wnioskowania logicznego.

2. Lepsza pamięć i efektywniejsza nauka

Język obcy korzystnie wpływa na formowanie się różnorodnych strategii pamięciowych oraz rozumowania przez analogię. Pozwala zapamiętywać większe partie materiału oraz na dłużej przechowywać je w pamięci, co w przyszłości owocuje szybszą nauką.

3. Uwrażliwienie na zmienność międzykulturową

Dodatkowym benefitem, jakie otrzymuje dziecko w procesie nauki języka, jest kształtowanie pozytywnych wzorców związanych z różnorodnością kulturową. Dziecko rozwija świadomość istnienia innych narodowości i kultur, dzięki czemu wytwarza się w nim akceptacja i chęć zrozumienia innych – postawa tolerancji i ciekawość świata.

4. Płynniejsze przekaźnictwo międzypółkulowe i szybsze procesy myślenia

Nauka języka stymuluje neurony do rozrostu oraz przekształcania innych komórek układu nerwowego. Dzięki temu tworzą się nowe synapsy, które pozwalają na przyśpieszenie przekaźnictwa impulsów nerwowych między komórkami. Im większa stymulacja mózgu dziecka nowymi bodźcami, tym struktura dendrytyczna jego mózgu staje się bardziej złożona. Powstała w ten sposób “siatka” połączeń nerwowych sprawia, że dziecko łatwiej znajduje powiązania, dokonuje analiz, porównań oraz zwiększa się umiejętność znajdowania odpowiednich słów – wzrasta ogólna szybkość myślenia.

5. Bezakcentowe i błyskawiczne opanowanie języka

Dzieci w okresie opieki żłobkowej, reprezentują wysoką wrażliwość na kategoryzację głosek– co predysponuje je do znacznie szybszego poznawania języka obcego, aniżeli u osób dorosłych. Umiejętność efektywnego rozróżniania wszystkich głosek stopniowo zanika, więc w miarę upływu czasu, dzieci przestają wyłapywać niuanse fonetyczne obecne w różnych językach. Wówczas praktycznie niemożliwe jest bezakcentowe opanowanie języka.

6. Bezwysiłkowa nauka

W przypadku dzieci objętych opieką żłobkową, gdzie język angielski jest wdrażany w sposób symultaniczny, proces przyswajania języka jest naturalny i niewymuszony. Dziecko bezwysiłkowo i bezwiednie oswaja się z nowymi strukturami językowymi.

O przybliżenie projektu ENGLISH w Krainie, poprosiliśmy dr Mirellę Wartini – Nauczyciela w przedszkolu przy ul. Strzelców Bytomskich w Bytomiu oraz doktor nauk humanistycznych aktywnie zaangażowaną w prace nad rozwojem programu. Swoje doświadczenie zawodowe, związane z językiem angielskim, Mirella budowała podczas pisania pracy doktorskiej oraz pracy w przedszkolu w Wielkiej Brytanii. Brytyjskie przedszkole było prowadzone w duchu montessoriańskim, a poznane tam metody dydaktyczne stały się inspiracją do wdrażania procesu dwujęzyczności w placówkach sieci Kraina Odkrywcy.

Poniżej przedstawiamy krótką relację Mirelli na temat wdrażania programu ENGLISH w Krainie.

żłobek przedszkole Kraków Katowice Gliwice Bytom Sosnowiec Zabrze Rzeszów

Projekt ENGLISH w Krainie jest wspaniałą inicjatywą dla ogólnego rozwoju naszych podopiecznych. Jako opiekunowie, staramy się kłaść nacisk na praktyczne zastosowanie języka - jego użytkowość. Język jakim posługujemy się jest naturalny, dostosowany do poziomu zdolności poznawczych dziecka. Staramy się zachowywać kontekst dydaktyczny i merytoryczny wprowadzanych słówek i zwrotów. Wykorzystujemy metody montessoriańskie, które dają bardzo dobre rezultaty w przyswajaniu nowego języka przez dzieci. Wraz z innymi osobami zaangażowanymi w projekt ENGLISH w Krainie staramy się przygotowywać interesujące zabawy, aby stymulować kreatywność dzieci jak i rozwijać je pod kątem językowym. Podstawą efektywnej nauki jest dostosowanie prostych zwrotów językowych i systematyczne utrwalanie ich w pamięci dzieci - tak aby nauczyły się kojarzyć kontekst sytuacyjny z konkretną odpowiedzią. Taka postawa pozwala na bezwysiłkowe i przede wszystkim funkcjonalne posługiwanie się językiem obcym. Program systematycznie rozwija się - cyklicznie organizowane są webinary - szkolenia dla opiekunów, aby oswajać ich z nowymi metodami dydaktycznymi. Projekt ENGLISH w Krainie jest nie tylko doskonałą formą rozwoju zdolności językowych u dzieci, ale także wśród opiekunów. Naszym głównym zadaniem, jako opiekunów, jest pozytywna motywacja podopiecznych, aby ich pierwsze doświadczenia z dwujęzycznością były pełne dobrych wspomnień, a wiedza zdobyta na tym etapie stała się stabilną podwaliną do dalszej pracy z językiem.

Nauka języka obcego od najmłodszych lat niesie ze sobą wiele korzyści. Inicjatywy takie jak program “English w Krainie” stają się odpowiedzią na oczekiwania rodziców i opiekunów w rozwoju poznawczym najmłodszych. Jako zespół Kraina Odkrywcy mamy nadzieję, że stosowane przez nas metody dydaktyczne ułatwią podopiecznym dalszy – dynamiczny – rozkwit na kolejnych etapach edukacji. 

korzyści nauka angielskiego angielski dzieci

Spodobał Ci się nasz artykuł? Pomóż mu dotrzeć dalej i udostępnij!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
więcej artykułów …

Zimowe Eko-warsztaty

Zimowe Warsztaty 21 grudnia obchodziliśmy pierwszy dzień zimy. Letnie kurteczki, krótkie spodenki i spódniczki schowaliśmy głęboko do szafy, a w naszej garderobie zawitały ciepłe rękawiczki,

Dzień uśmiechu 2021

Dzień Uśmiechu 2021 Kolejny rok, kolejny Dzień Uśmiechu za nami! Nasza wspaniała tradycja, którą zapoczątkowaliśmy w 2019 roku, miała nową odsłonę. Nasi Mali Odkrywcy uzbrojeni

dołącz do grupy odkrywców

Chcesz być na bieżąco z artykułami i wiedzieć co w trawie piszczy? Zapisz się do naszego krainowego newslettera i bądź na bieżąco. 

Ta strona używa cookies. Możesz określić warunki dostępu dla cookies w Twojej przeglądarce internetowej.