4 sprawdzone sposoby, dzięki którym ułatwisz adaptację swojego dziecka w żłobku

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

udostępnij!

Co z tego, że wiesz, że adaptacja jest procesem, który ma na celu przyzwyczaić dziecko do nowego środowiska jakim jest żłobek? Co z tego, że rozumiesz, że celem opiekunów i dyrektora żłobka jest ułatwienie dziecku i rodzicom adaptacji? Że kadra jest przygotowana do pracy nad psychicznymi oraz emocjonalnymi aspektami rozłąki –  jeśli zwyczajnie pęka ci serce?

 

Tak jak często “strach ma wielkie oczy”, również w przypadku adaptacji wiele zależy od obaw i  przekonań rodziców. Jak zatem przygotować się do tego procesu oraz na jakie własne emocje zwrócić uwagę, aby pomóc dziecku przyzwyczaić się do nowych osób, miejsca i zmiany codziennej rutyny?

blog2

Poznaj 4 sprawdzone sposoby, dzięki którym ułatwisz adaptację swojego dziecka w żłobku

1

Proces adaptacji dziecka do warunków żłobkowych rozpoczyna się już podczas pierwszej wizyty dziecka w placówce. Razem z dzieckiem i opiekunami zróbcie sobie spacer po żłobku. Spędźcie chwilę w przestrzeni z zabawkami, zajrzyjcie do części, w której dzieci jedzą posiłki, sprawdźcie gdzie przed jedzeniem dziecko będzie myć rączki.  Jeśli dyrektor pozwoli robić zdjęcia, zróbcie sobie kilka fotografii, które w domu będziecie oglądać, aby oswoić maluszka z nowym miejscem. Oglądajcie wspólnie galerię zdjęć na stronie www placówki. Jeśli żłobek posiada plac zabaw lub ogród poobserwujcie wspólnie bawiące się tam dzieci podczas spacerów.

Nazwij emocje, jakie ci towarzyszą i pamiętaj, że to twoje emocje. Dziecko może czuć coś zupełnie innego. Postaraj się, żeby twój lęk i negatywne odczucia nie udzielały się maluszkowi. Z adaptacją jest jak z dietą – jeśli nie nastawisz się do niej pozytywnie, to pewnie się nie uda 🙂  Nie obwiniaj się! Nie jesteś złą Mamą, ani złym Tatą, gdy posyłasz dziecko do żłobka. Coraz więcej badań pokazuje, że socjalizacja i edukacja w tak wczesnym wieku ma bardzo dobry wpływ na rozwój Twojej pociechy.
2
3

Kiedy zdecydujesz, że rozpoczynacie nową przygodę w żłobku postaraj się wcześniej uregulować rozkład dnia dziecka zgodnie z tym, który funkcjonuje w placówce. Wprowadzisz w ten sposób dziecko do świata, w jakim będzie już niedługo funkcjonowało i ograniczysz liczbę zmian. Nie przedłużaj rozstania. Kiedy Maluszkowi jest ciężko rozstać się z mamą lub tatą, długie przytulanie i całusy, nie pomagają lecz sprawiają, że jeszcze bardziej się rozczula. Zapewnij dziecko, że je odbierzesz i pozwól stawać się samodzielnym. Nie zaglądaj nerwowo na salę zabaw, zaufaj, że Maluch poradzi sobie z trudną na początku dla siebie sytuacją i  skupi na zabawie z kolegami i ciociami. 

W pierwszych tygodniach adaptacji, daj dziecku możliwość, aby stopniowo poznawało nowe miejsce. Nie zostawiaj dziecka na cały dzień, pozwól przez 1-2 godziny przyzwyczajać się do Twojej nieobecności oraz nowego miejsca. Badania pokazują, że dzieci w okresie adaptacji przez mniej więcej 2 tygodnie są bardziej niż zwykle skłonne do irytacji, a ich nastrój się pogarsza. To minie, ale łatwiej będzie poradzić sobie ze stresem, kiedy czas pobytu w placówce będzie wydłużał się stopniowo i  początkowo nie przekroczy 2-3 godziny dziennie
4

A przede wszystkim daj sobie i dziecku czas. Nie martw się jeśli trochę dłużej niż kolega, czy koleżanka będzie za Wami tęsknić, przecież każdy Maluch jest inny. Nie podejmujcie też decyzji o rezygnacji zbyt pochopnie. Porozmawiajcie o swoich obawach z dyrektorem lub osobami na co dzień opiekującymi się  dzieckiem, wspólnie ustalcie dalsze kroki, a jeśli macie pytania lub wątpliwości zgłoście je w poniższym formularzu. Postaramy się na nie odpowiedzieć na łamach naszego bloga lub kontaktując się bezpośrednio.

Spodobał Ci się nasz artykuł? Pomóż mu dotrzeć dalej i udostępnij!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
więcej artykułów …

Zimowe Eko-warsztaty

Zimowe Warsztaty 21 grudnia obchodziliśmy pierwszy dzień zimy. Letnie kurteczki, krótkie spodenki i spódniczki schowaliśmy głęboko do szafy, a w naszej garderobie zawitały ciepłe rękawiczki,

dołącz do grupy odkrywców

Chcesz być na bieżąco z artykułami i wiedzieć co w trawie piszczy? Zapisz się do naszego krainowego newslettera i bądź na bieżąco. 

Ta strona używa cookies. Możesz określić warunki dostępu dla cookies w Twojej przeglądarce internetowej.